decor decor
Wczytuję dane...

Dlaczego warto wybierać naturalne kosmetyki?

Dlaczego warto wybierać naturalne kosmetyki?

Dlaczego warto wybierać naturalne kosmetyki?  W czym są lepsze od tych syntetycznych? Pierwsze co przychodzi nam do głowy to na pewno lepszy skład ale czy tylko? 

 

     W sumie, to według mnie wszystko się rozchodzi o składniki, z których kosmetyki są produkowane. Począwszy od tego, jakich nie ma w kosmetykach naturalnych skończywszy na tych, które właśnie są i jak działają na nasz organizm. 

     Należy też zwrócić uwagę, że w większości przypadków kosmetyki te są vege, nietestowane na zwierzętach a ich produkcja sprzyja środowisku. 

     Niestety do produkcji kosmetyków syntetycznych używane są często substancje, które mogą nam zaszkodzić. Dlaczego warto ich unikać? Spróbuję Ci przybliżyć to, co możesz znaleźć na etykietach kosmetyków konwencjonalnych. 

                                                        

Parabeny. Sztuczne konserwanty mogą wywoływać alergie kontaktowe oraz podrażniać skórę.  Jednym z najczęściej stosowanych konserwantów w tego typu preparatach jest formaldehyd. To substancja, która nie tylko powoduje podrażnienia i przyspiesza proces starzenia się skóry, ale, jak się okazuje, może mieć także działanie rakotwórcze. Formaldehyd można spotkać także pod takimi nazwami jak: benzylhemiformal czy bronidox. Najgroźniejszymi parabenami są formaldehyd, phenoxyethanol oraz polycrylamide. 

          

SLLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth Sulfate). Laurylosiarczan sodu jest tanim i bardzo popularnym detergentem. W kosmetykach pełni funkcję pianotwórczą oraz myjącą. Znajduje się w większości kosmetyków: w szamponach, żelach i płynach do kąpieli, mydłach, pastach do zębów. Jest agresywnym detergentem, który niszczy warstwę lipidową naskórka. Również ma właściwości uczulające i drażniące, może przesuszać skórę, powodować świąd, rumień a nawet prowadzić do atopowego zapalenia skóry.  

                                                                

Oleje minerlne. Są one pochodnymi ropy naftowej. Najczęściej stosowana jest parafina (używana także w oliwkach dla noworodków i niemowląt!). Pozbawia ona skórę tlenu, zatyka pory, hamuje wymianę gazową i metaboliczną. 

                               

PEG (Polyethylene Glycol). PEG-i to mieszaniny związków chemicznych, w skład których wchodzą m.in. glikol propylenowy i glikol polietylenowy, a do ich produkcji stosowany jest tlenek etylenu, który jest trującym gazem. Ich rolą w kosmetykach jest nadanie im gładkiej i jednolitej konsystencji. Osłabiają naturalną barierę lipidową skóry, wywołują stany zapalne, zatykają pory, powodują świąd oraz alergie kontaktowe. Dodatkowo tlenek etylenu, który może przedostać się do kosmetyku może uszkadzać komórki i wykazywać działanie rakotwórcze. 

                                       

Silikony. Są to związki chemiczne, które powstają z resztek pozostałych po destylacji ropy naftowej. Są one magazynowane przez nasz organizm, gdyż nie jest on w stanie ich przetworzyć i wydalić. Zbyt duża obecność silikonów na włosach i skórze, powoduje, że są one niedotlenione i nie otrzymują niezbędnych substancji odżywczych. Do grupy najcięższych silikonów zaliczane są cyclomethicone, cyclopentasiloxane, trimethylsilylamodimethicone i trimethylsiloxysilicates.  

                                                                     

      Surowce bazowe kosmetyków naturalnych są zbliżone budową do naturalnych lipidów naszej skóry. Nie są składnikami agresywnymi, dzięki czemu prawdopodobieństwo wystąpienia alergii lub podrażnień jest znikome. Co zawierają najczęściej naturalne kosmetyki? 

                                           

Oleje roślinne. Pozyskiwane są poprzez tłoczenie na zimno i nie poddawane procesom rafinacji. Stanowią najcenniejszy składnik naturalnych kosmetyków.  

                                                   

Ekstrakty roślinne. Ekstrakty z ziół, kwiatów a także owoców. Posiadają wysokie wartości odżywcze dla naszej skóry. 

                                     

Hydrolaty roślinne. Woda powstała podczas destylacji roślin. Ich ph jest bardzo zbliżone do naturalnego odczynu skóry. Doskonale oczyszczają i pielęgnują skórę. 

                                  

Antyoksydanty. Naturalne przeciwutleniacze występujące w roślinach. Neutralizują działanie wolnych rodników, chronią przed działaniem czynników zewnętrznych oraz rewelacyjnie nawilżają skórę. W kosmetykach naturalnych są to przede wszystkim witamina E - Tocopherol, witamina C - Ascorbic Acid, witamina A - Retinol, Retinyl Acetale, albo Palmitate.  

                                      

Masła i inne naturalne emolienty. Są to takie oleje roślinne, które w temperaturze pokojowej posiadają stałą konsystencję. Określane są w składzie kosmetyku nazwą butter. Oprócz maseł występują też inne emolienty np. wosk pszczeli. 

                                            

Olejki eteryczne. Posiadają właściwości pielęgnujące a także lecznicze. Wzbogacają kosmetyk o niesamowity zapach. Są również naturalnymi konserwantami.  

                                     

Składniki łagodzące. Najczęściej używaną substancją łagodzącą jest phantenol oraz alantoina. Zdarza się też znaleźć kosmetyki z nagietkiem lekarskim czy arniką.  

                                                         

Emulgatory. Są to substancje łączące wodę i tłuszcze. W kosmetykach naturalnych najczęściej stosuje się estry kwas glicerynowy (np. Ester Gliceryny z Kwasami Cytrynowym i Stearynowym) oraz lecytynę (lecithine).  

                          

Konserwanty. Ich funkcję w kosmetykach naturalnych pełni głównie alkohol, otrzymywany w procesie fermentacji z cukrów zawartych w roślinach. Na etykiecie produktu występuje pod nazwą alcohol lub ethanol. Naturalnymi konserwantami są również wspomniane wcześniej olejki eteryczne, które zawierają w swoim składzie fenole. Najczęściej są to olejek lawendowy, tymiankowy czy olejek z drzewa herbacianego.  

                            

Tensydy. Czyli substancje myjące. Są to środki powierzchniowo-czynne na bazie oleju kokosowego i cukru.  

                               

Naturalne barwniki. Są to głównie wyciągi roślinne, ale również tlenki żelaza czy pigmenty pochodzące z minerałów.  

                            

     Oprócz lepszego składu od kosmetyków syntetycznych, kosmetyki naturalne plusują swoją uniwersalnością. Są dobre zarówno dla kobiet i mężczyzn. Mogą ich używać dorośli, dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią.  

     Kolejnym argumentem przemawiającym za kosmetykami naturalnymi, związanym z ich składem jest ich skuteczność. Surowce naturalne są bardzo aktywnymi substancjami czynnymi kosmetyków. Zbliżone budową do naturalnych lipidów skóry będą wykorzystywane efektywniej niż syntetyczne składniki kosmetyków konwencjonalnych. Wspierają naturalne procesy zachodzące w skórze, choć czasem trzeba dłużej poczekać na rezultaty. Kosmetyki naturalne mobilizują skórę do pracy a nie wyręczają jej. 

                                 

     Stosując kosmetyki naturalne odczujesz jak Twoja skóra staje się odżywiona. Znikną niedoskonałości skóry trądzikowej i tłustej, natomiast sucha zostanie odpowiednio nawilżona. Pozwól, by pięknie pachnący olejkami eterycznymi i estetycznie wyglądający produkt rozpieścił Twoje ciało i zmysły. Spróbuj! Poczuj się dobrze w swojej skórze. 

 

Teresa S.B.