decor decor
Wczytuję dane...

Kwas hialuronowy - jeden z fundamantalnych składników kosmetyków nawilżających.

     Kwas hialuronowy ma ogromne znaczenie dla zdrowia i urody. Jego główną funkcją jest utrzymywanie protein strukturalnych, czyli kolagenu i elastyny, a więc sprawianie, że skóra jest odpowiednio napięta, sprężysta i elastyczna.  HA charakteryzuje się szczególną zdolnością do wiązania cząsteczek wody; odgrywa ważną rolę w nawilżaniu skóry. Jedna cząsteczka tego związku może związać aż 4 tysiące razy więcej wody niż sama waży, co doskonale obrazuje jej silne funkcje hydrofilowe. 

                

Wiadomości ogólne. 

     Pierwsze wzmianki o wyizolowaniu HA datowane są na 1934 r. Miało to miejsce za sprawą Karla Meyera, który zdołał go wyodrębnić z ciała szklistego wołu. W miarę wzrostu zapotrzebowania na kwas hialuronowy, bogatym jego źródłem okazały się grzebienie kogucie. Obecnie, ze względu na duży postęp nauki w dziedzinie biotechnologicznej, kwas hialuronowy otrzymywany jest z różnych szczepów bakterii, m.in. Streptococcus zooepidemicus, S. equi, Pasteurella multocida. Obiecującym źródłem HA są rekombinowane szczepy S.thermophilus, które do jego produkcji nie wymagają obecności tlenu, co w znacznym stopni ułatwia jego otrzymywanie i oczyszczanie. W odróżnieniu od kwasu hialuronowego pozyskiwanego z tkanek zwierzęcych, ten otrzymywany metodami mikrobiologicznymi nie niesie ze sobą ryzyka zakażenia międzygatunkowego. 

                                             

Funkcje w skórze człowieka. 

                  

     Magazynem kwasu hialuronowego u ludzi jest skóra - dokładniej przestrzeń międzykomórkowa naskórka oraz skóra właściwa. Stanowi on drugi, zaraz po kolagenie, najważniejszy składnik skóry. Mimo, że jego nazwa sugeruje bycie kwasem, w skórze stanowi neutralny biopolimer.  Jego obecność sprawia, że skóra jest odpowiednio nawodniona, sprężysta i elastyczna. Dobre nawodnienie naskórka, dzięki obecności HA, zapewnia jego młody wygląd. Można przyznać, że kwas hialuronowy wzmacnia właściwości ochronne skóry oraz zabezpiecza przed przenikaniem do głębszych warstw skóry płynów międzytkankowych oraz bakterii. Co więcej, w pewnym stopniu odpowiada za procesy biochemiczne zachodzące w skórze właściwej i naskórku. Między innymi przyspiesza produkcję filagryny odpowiedzialnej za prawidłową barierową funkcję naskórka. Kwas hialuronowy przyspiesza również gojenie się ran. W przypadku szkodliwego promieniowania słonecznego, HA stymuluje katalazę, dzięki czemu opóźnia proces fotostarzenia skóry. 

     Kwas hialuronowy wraz z kolagenem uważany jest za źródło młodości skóry. Jako jeden z glikozaminoglikanów, pełni w organizmie funkcje budulcowe, i wypełnia przestrzenie międzykomórkowe. Jest także składnikiem ścian naczyń krwionośnych oraz mazi stawowej. Odpowiada za ochronę przed urazami mechanicznymi oraz pomaga w dystrybucji składników odżywczych do chrząstki. Występuje w ciele szklistym oka, dlatego też bywa dodawany do płynów do soczewek kontaktowych. Podstawową cechą kwasu hialuronowego, występującego w organizmie pod postacią hialuronianu sodu jest higroskopijność, czyli zdolność do bardzo skutecznego wiązania wody. 

     Po 25. roku życia ilość kwasu hialuronowego w skórze właściwej powoli zmniejsza się, a proces ten nasila się okolicach 40. roku życia. Skóra wolniej się regeneruje, ma mniej wyrównany koloryt, staje się sucha, a zmarszczki, początkowo mimiczne utrwalają się i pogłębiają. Wraz ze zmniejszeniem ilości kwasu hialuronowego w skórze staje się ona mniej odporna na czynniki zewnętrzne i bardziej wrażliwa. 

                                         

Rodzaje kwasu hialuronowego. 

                           

     Możemy znaleźć kwasy hialuronowe w formie proszku oraz w formie roztworu wodnego o żelowej konsystencji. W formie proszku występuje kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy HMW oraz kwas hialuronowy ultramałocząsteczkowy ULMW. Są to czyste sole kwasu hialuronowego, które nie zawierają żadnych dodatków i nie nadają się do bezpośredniego stosowania na skórę. Przed zastosowaniem trzeba je rozpuścić w wodzie lub w hydrolacie. Kwas hialuronowy HMW 1%, potrójny kwas hialuronowy 1,5% oraz potrójny kwas hialuronowy 3% występują w formie roztworu wodnego. Oprócz pochodnych kwasu hialuronowego w stężeniu 1%, 1,5% lub 3% zawierają w składzie też wodę oraz konserwant. 

                                               

Powyższe oznaczenia mówią nam o masie cząsteczkowej hialuronianu sodu zawartego w składzie danego produktu: 

                                  

  • HMW – kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy o masie cząsteczkowej 1,0 - 1,8 mln Da 
  • LMW – kwas hialuronowy małocząsteczkowy o masie cząsteczkowej 100 000 - 400 000 Da 
  • ULMW - kwas hialuronowy ultramałocząsteczkowy o masie cząsteczkowej 3000 - 10000 Da. 

                                         

Im mniejsza masa cząsteczkowa, tym większa możliwość przenikania przez barierę rogową naskórka. 

                                                             

Potrójny kwas hialuronowy zawiera w składzie 3 rodzaje kwasu o różnej masie cząsteczkowej: 

                                

  • SLMW - masa cząsteczkowa poniżej 10000 Da 
  • LMW - masa cząsteczkowa 100 000 - 400 000 Da 
  • HMW - masa cząsteczkowa 1,0 - 1,8 MDa. 

                                   

                                   

Kwas hialuronowy w kosmetyce. 

     W kosmetykach zazwyczaj stosuje się sól sodową kwasu hialuronowego (INCI: Sodium Hyaluronate). Hialuronian sodu jest pochodną kwasu hialuronowego, która ze względu na swoją budowę chemiczną lepiej rozpuszcza się w wodzie. Posiada też mniejszą cząsteczkę, dlatego ma większą szansę na efektywną poprawę kondycji skóry. 

     HA jest podstawowym składnikiem kosmetyków nawilżających, serum, kremów, maseczek, balsamów do ciała, a nawet toników. Kwas hialuronowy w postaci usieciowanej nie rozkłada się szybko w skórze, dlatego stosowany jest w terapii anty-aging do wypełniania zmarszczek i modelowania konturów twarzy. Z uwagi na to, że jest substancją występującą naturalnie w organizmie człowieka jego stosowanie w zabiegach medycyny estetycznej jest stosunkowo bezpieczne, a ryzyko powikłań i reakcji alergicznych bardzo niskie. 

                                        

                        

Jak stosować kwas hialuronowy? 

                                            

Kwasy hialuronowe w formie proszku. 

Kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy HMW i kwas hialuronowy ultramałocząsteczkowy ULMW sprawdzą się u osób, które chcą wykonać własny kosmetyk od podstaw, własnoręcznie dobrać konserwant i rozpuszczalnik (np. zamiast wody użyć hydrolat).  

 

Kwasy hialuronowe w formie gotowego roztworu. 

Kwas hialuronowy HMW 1%, potrójny kwas hialuronowy 1,5%, potrójny kwas hialuronowy 3% polubią osoby, które nie mają czasu na przygotowanie własnego produktu.  

                       

Kwas hialuronowy ultramałocząsteczkowy ULMW. 

Sprawdzi się w kosmetykach DIY do twarzy, szyi i dekoltu o aktywnym działaniu nawilżającym i zapobiegającym starzeniu się skóry (np. w serum lub w tzw. “boosterach”). Jego roztwór jest najmniej wyczuwalny na powierzchni skóry. 

                         

Kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy HMW i kwas hialuronowy HMW 1%. 

Sprawdzą się w kosmetykach do włosów lub do ciała (w balsamach, okładach antycellulitowych, maskach, peelingach). Roztwór kwasu hialuronowego HMW jest dość gęsty, dlatego stanowi świetną bazę dla peelingu enzymatycznego z enzymem z dyni lub peelingu korundowego. 

                         

Potrójny kwas hialuronowy 1,5%. 

Jest najpopularniejszym produktem wśród wszystkich dostępnych rodzajów kwasu hialuronowego, ze względu na swoją uniwersalność i optymalną konsystencję. Najlepiej sprawdzi się do stosowania w połączeniu z ulubionym olejem roślinnym. Można go aplikować pod krem lub łączyć z kremem wzbogacając jego właściwości nawilżające. Znajduje zastosowanie w kosmetykach do włosów, ale też w balsamach do ciała, tonikach, peelingach itd. 

 

Potrójny kwas hialuronowy 3%. 

Jest gęstszą i bardziej skoncentrowaną wersją potrójnego kwasu hialuronowego 1,5%, co przekłada się też na lepszą wydajność tego produktu. Najlepiej sprawdzi się jako baza serum nawilżających, dodatek do maseczek z glinki lub jako kluczowy składnik kremów dla każdego rodzaju skóry. 

 

Kwas hialuronowy 1,5%  

  • Jest to mieszanka trzech kwasów hialuronowych o różnej wielkości cząsteczki. Dzięki temu nawilża skórę oraz zapobiega utracie wody (TEWL). 
  • Wypróbuj kwas hialuronowy 1,5% bezpośrednio na skórę lub połącz go z witaminą C w nadającym blasku antyoksydacyjnym serum 

Kwas hialuronowy 1%  

  • Kwas ten zawiera w swoim składzie długie łańcuchy kwasu hialuronowego. Oznacza to, ze po aplikacji na skórę tworzy na jej powierzchni warstwę okluzyjna zabezpieczajacą skóre przed nadmierną utratą wody. 
  • Idealnie sprawdzi się jako dodatek do kosmetyków do pielęgnacji włosów. 

 

 

     Kwas hialuronowy oprócz nawilżenia i uelastycznienia skóry, zmniejsza stany zapalne i stymuluje powstawanie nowych komórek - a więc zwiększa zdolność skóry do regeneracji. Kosmetyki z kwasem hialuronowym możemy stosować cały rok, ponieważ nie zwiększa on reaktywności skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Korzystnie wpływają również na skórę w okresie jesienno-zimowym oraz skórę osób pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach. W przeciwieństwie do wody nie powoduje rozszerzania naczyń krwionośnych - śmiało można go używać podczas mrozów.